Protest în Liga a II-a: neplătiţi de zece luni, au refuzat să joace!

Jucătorii Daciei Unirea Brăila

Partida de la Sibiu dintre Hermannstadt şi Dacia Unirea Brăila a avut o pauză de un minut şi jumătate, oaspeţii protestând pentru că nu şi-au primit salariile de la începutul anului.

Ieri, la ora 11.30, s-a dat startul duelului din Liga a II-a, dar cei de la Brăila au stat nemişcaţi. Gazdele sibiene au respectat dorinţa rivalilor şi au pasat în propria jumătate de teren până când oponenţii au hotărât să intre în joc. Disputa s-a reluat cu o minge de arbitru abia atunci când Sorin Frunză, căpitanul Daciei şi fost campion al ţării alături de Unirea Urziceni, i-a făcut semn “centralului” că sunt gata de luptă. Hermannstadt a învins cu 3-2, iar cei de la Brăila sunt în partea de jos a clasamentului. Frunză şi colegii săi au vrut să atragă atenţia asupra problemelor de la club, ei fiind sătui de promisiunile şefilor. Înaintea acestui meci, ei au ales să intre în grevă: se prezentau la stadion, dar rămâneau la vestiare, nedorind să se antreneze. Din câte se pare, dacă situaţia va continua, fotbaliştii au de gând să boicoteze următoarea etapă, iar la întâlnirea de acasă cu CS Baloteşti să nu iasă pe gazon. Clubul ar trebui susţinut de autorităţile locale şi chiar dacă primarul Marian Dragomir le-a promis jucătorilor că până în septembrie vor lua banii, totul a rămas la nivel declarativ.