Real, în al zecelea cer

Iker Casillas a greşit grav la golul lui Atletico Madrid (Foto: Reuters)

90 de secunde au despărţit-o pe Atletico Madrid de un succes istoric în finala Ligii Campionilor. Providenţa a ajutat-o însă pe Real Madrid să intre în prelungiri şi să devină apoi, cu uşurinţă regina Europei, impunându-se cu scorul de 4-1!

Partida a început aşa cum era de aşteptat pentru o finală de Liga Campionilor, cu prudenţă de ambele părţi. Totuşi, parcă Atletico a fost mai curioasă să vadă cum e în careul adversarilor şi a construit câteva acţiuni mai periculoase în prima jumătate de oră. Văzând că nu-i „muşcă" nimeni, cei de la Atletico au devenit tot mai bătăioşi şi au reuşit chiar să deschidă scorul.

Era minutul 36 când Godin s-a înălţat în careul Realului la o centrare şi a trimis balonul cu capul, pe spate, mai mult ca să se afle în treabă, căci se afla la aproximativ 11 metri de poarta adversă. Numai că Iker Casillas, probabil văzând înregistrările cu Prunea la acel meci de coşmar România - Suedia din sferturile CM 1994, a ieşit spre nicăieri de pe linia porţii şi mingea s-a strecurat cuminte în plasă.

Aşa cum era de aşteptat, apropierea de final a adus un asediu la poarta celor de la Atletico. Aceştia s-au apărat bine până în în al treilea minut de prelungire din cele 5 arătate de arbitru. Atunci, Sergio Ramos, urcat în atac - aşa cum îi stă bine unui fundaş al unei echipe care aleargă după o egalare disperată - a ratat cu capul, plasat, în poartă, aruncând meciul în prelungirile la care mai sperau doar cei mai înfocaţi fani ai Realului.Prelungirile păreau să nu aducă nimic special ci doar să îi ţină pe jucători în priză pentru loviturile de departajare.

Numai că Angel di Maria şi Gareth Bale au vrut ca fiesta Realului să înceapă mai repede. Argentinianul a luat în minutul 110 pe cont propriu o minge pe partea stângă, a driblat trei adversari iar şutul său din careu a fost reluat în plasă, cu calm, de jucătorul de 100 de milioane de euro al madrilenilor, Bale. Care a devenit primul galez marcator într-o finală a Ligii Campionilor. Şi ce finală! Cea care a adus Realului al zecelea trofeu al celei mai importante competiţii europene intercluburi!

Marcelo a înscris pentru 3-1. (Foto: Reuters)

Golul lui Marcelo, din minutul 118 şi penalty-ul executat cu sânge rece de Ronaldo nu a făcut altceva decât să stabilească un scor final nedrept de categoric: 4-1 pentru noua regină a Europei, Real Madrid.

Iker Casillas a ridicat a zecea Cupă a Campionilor din istoria Realului din Madrid. (Foto: Reuters)