Record de lovituri de departajare. Guadelupa a câștigat cu 10-9 meciul cu Guatemala

Marvin Ceballos a ratat lovitura de departajare ce s-a dovedit a fi decisivăFoto: EPA-EFE

Echipa de fotbal din Guadelupa s-a calificat la Gold Cup după ce a trecut cu 10-9 de Guatemala. S-a egalat astfel recordul mondial de lovituri de departajare executate la un meci de fotbal interțări.

Din 2 iulie, douăsprezece echipe s-au reunit la Fort Lauderdale (SUA) pentru faza preliminară a Gold Cup 2021. După ce a trecut (2-0) de Bahamas, reprezentativa din Guadelupa a jucat un meci decisiv cu Guatemala. Matthias Phaeton i-a adus în avantaj pe Gwada Boys printr-un gol înscris în minutul 6, iar  Luis Martinez a adus egalitatea după 11 minute. Cum cele două formații n-au mai înscris nici în decursul celor 90 de minute, nici în prelungiri, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Oamenii antrenați de Jocelyn Angloma s-au impus cu 10-9 după ce s-au executat 24 de lovituri. La ultima serie, Marvin Ceballos a ratat, iar Dimitri Cavaré (FC Sion) a adus victoria pentru Guadelupa. Și, totodată, calificarea la turneul final care va debuta sâmbătă, 10 iulie. Guadelupa va evolua în Grupa C, alături de Costa Rica, Jamaica și Surinam. La competiție mai participă următoarele echipe: Mexic, Salvador, Curacao, Trinidad-Tobago (Grupa A), SUA, Canada, Martinica, Haiti (B), Honduras, Panama, Grenada, Qatar (D). În meciul Guadelupa - Guatemala s-a egalat, totodată, recordul de lovituri de departajare executate într-un meci interțări, acesta fiind consemnat în partidele Côte d'Ivoire - Ghana 11-10 (Cupa Africii din 1992) si Côte d'Ivoire - Camerun 12-11 (Cupa Africii din 2006).