Renegatul Tade a salvat Steaua în Cupa Ligii

Gregory Tade,  eroul SteleiFoto: Mediafax
Gregory Tade, eroul SteleiFoto: Mediafax

Revenirea lui Marius Şumudică pe banca tehnică a Astrei n-a fost de bun augur pentru giurgiuveni. Liderii din Liga 1 au pierdut la limită, 1-0, în semifinalele Cupei Ligii, în faţa Stelei.

Unicul gol al meciului disputat pe un gazon groaznic, din cauza ploii torenţiale, a fost marcat de atacantul Gregory Tade, fotbalist care până săptămâna trecută nu a făcut parte din lotul Stelei, pregătindu-se prin parcuri sau pe terenul unui liceu cu profil sportiv. Returul este programat la 5 aprilie. În cealaltă semifinală, Dinamo va juca azi cu Concordia.Marcatorul golului, ironizat de Panduru. Gregory Tade n-a prins o zi formidabilă şi chiar a fost, în prima repriză, ţinta hui­duielilor fanilor stelişti. Totul s-a petrecut după ce atacantul a fost protagonistul unei faze de cascadorii râsului. Acesta a vrut să şuteze de la 25 de metri, dar mingea a ajuns în corner. Execuţia lui Tade a fost ironizată şi de antrenorul Basarab Panduru, aflat în studiul Dolcesport: “Nu e prost terenul, cât de prost e meciul. Dacă faci o comparaţie, e mai bun terenul decât meciul. M-a dus în eroare. Am crezut că dă la poartă, dar a dat o pasă vicleană. A dat-o aşa să iasă Gavrilaş din poartă. Nu fac nici un mişto, dar nu e uşor să dai aşa, să dai pasa asta, şutul ăsta, ce a fost. Poate să sară mingea şi din colţul mesei, n-ai cum să dai aşa niciodată”.Au cerut roşu la Scarlatache. Meciul de la Piteşti n-a fost deloc unul uşor pentru brigada de arbitri condusă de Marius Avram. Gazonul prost şi ud le-a jucat feste fotbaliştilor, dar şi centralului. Cea mai controversată fază a avut loc în prima repriză, atunci când Scarlatache a faultat şi ar fi meritat al doilea gaben şi, implicit, cartonaş roşu, dar arbitrul Avram l-a iertat.