România, eliminată de la Europeanul de tineret, deși nu a pierdut nici un meci

Romania a terminat la egalitate cu Germania la Europeanul de tineretFOTO: Sportpictures.eu

Naționala de tineret a României a fost eliminată de la Campionatul European fără să piardă vreun meci.

În ultimul meci, România a terminat la egalitate, scor 0-0, marţi, la Budapesta, meciul cu Germania din ultima etapă a Grupei A a turneului final al Campionatului European de tineret şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Fără să piardă, cu cinci puncte, "tricolorii mici" au terminat grupa pe locul 3, după Olanda şi Germania, tot câte cinci puncte, ambele calificate mai departe. Partida a fost dominată de adversari, care au ratat cinci ocazii clare de gol, printre care și un penalty acordat după un henț făcut de Oaidă în minutul 71, când Nmecha a trimis balonul în bară. De asemenea, germanii au avut și o bară.

De partea românilor, singura ocazie a fost în minutul 5, când Mățan a trimis balonul în bară.