România a învins lejer în Malta, dar greul vine abia la toamnă

George Pușcaș a marcat prima ”dublă” pentru naționala de seniori a RomânieiFOTO: Sportpictures.eu

Naționala României a obținut luni seară o victorie pe cât de logică, pe atât de lejeră în etapa a patra a preliminariilor Campionatului European.

”Tricolorii” au învins cu scorul de 4-0 în Malta, trei goluri fiind marcate în prima repriză. Seria reușitelor a fost deschisă de Pușcaș, în minutul 7, a fost continuată tot de el, în minutul 29, și a fost încheiată de Chipciu cinci minute mai târziu. Scorul final a fost stabilit de Man, în minutul 90. Din păcate, Chipciu a văzut cartonașul roșu în minutul 81, fiind astfel suspendat pentru meciul cu Spania, din septembrie. Selecționerul Contra a început cu foarte mulți jucători tineri, printre care Hagi, Nedelcearu, Tudor Băluță sau Pușcaș, toți aceștia urmând să joace și la turneul final al Campionatului European U21. Unul dintre ei, însă, Nedelcearu, a suferit o accidentare foarte gravă, fiind transportat la spital cu suspiciune de fractură nazală după ce a primit un genunchi în față.