România, remiză cu Danemarca, 1-1! ”Tricolorii” au egalat în inferioritate numerică!

Tehnicianul în vârstă de 42 de ani nu a mai rezistat şi le-a răspuns criticilorFoto Click!

România a remizat, la Copenhaga, cu Danemarca, scor 1-1, în ultimul meci din cadrul Grupei E a preliminariilor Campionatului Mondial 2018. Naționala noastră a egalat prin Deac, în minutul 88, când se aflau în inferiortate numerică după eliminarea lui Cristi Ganea din minutul 63. România a ratat calificarea la turneul final, terminând pe locul patru în grupă.

România a ocupat locul patru în grupă, după Polonia, Danemarca şi Muntenegru, având doar 13 puncte în zece meciuri, bilanțul fiind trei victorii, patru remize şi trei înfrângeri.

Polonia s-a calificat la Cupa Mondială din 2018, după ce a câştigat grupa, iar Danemarca, ocupanta poziţiei secunde, va juca barajul pentru turneul din Rusia.

Fazele importante ale meciului de la Copenhaga:

1-0, min. 60: În minutul 59, Deniz Aytekin a dictat lovitură de la 11 metri şi l-a avertizat pe Ganea, pentru că l-a faultat pe Bendtner în apropierea careului mic. Erikssen a transformat penaltiul.

1-1, min. 88: Aflată în inferioritate numerică, România a egalat prin Ciprian Deac, care a trimis mingea în poartă din apropiere, după o minge lovită greşit de George Ţucudean.

În minutul 37, arbitrul a anulat un gol marcat de Bendtner, pentru ofsaid.

Echipa tricoloră a evoluat în zece jucători după eliminarea lui Cristian Ganea, din minutul 63, când a primit al doilea cartonaş galben, pentru un fault în apropierea careului, asupra lui Poulsen.

Echipele trimise pe teren:

Danemarca: Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Durmisi – Kvist, Eriksen, Delaney – Poulsen (Schone '83), Bendtner (Dolberg '70), Sisto. Selecţioner: Aage Hareide.

România: Tătăruşanu - Bălaşa, Chiricheş, Grigore, Ganea - Hoban, Stanciu - Deac, Băluţă (Ţucudean '83), Budescu (Bancu '66) - Andone (Keşeru '70). Selecţioner: Cosmin Contra.

Următoarele competiţii la care va participa România sunt preliminariile Campionatului European din 2020 şi Liga Naţiunilor. Arena Naţională din Capitală va găzdui patru meciuri din cadrul turneului final al Euro-2020).