Ronaldo, înger și demon. CR7 a ratat un penalty, iar apoi, în prelungirile meciului cu Irlanda, a adus victoria Portugaliei (2-1) cu o „dublă”

Ronaldo a marcat „dubla” cu lovituri cu capulFoto: EPA-EFE

Recent transferat de la Juventus Torino la Manchester United, Cristiano Ronaldo a fost eroul lusitanilor în partida din preliminariile Campionatului Mondial Qatar 2022. Acesta a marcat golurile victoriei şi a devenit astfel cel mai bun marcator din istorie la echipele naţionale.

Ronaldo a ajuns la 111 reușite în 180 de partide, fiind urmat într-un top mondial de Ali Daei (Iran), cu 109 goluri, Ferenk Puskas (Ungaria), cu 84 de goluri, Kunishige Kamamoto (Japonia), cu 81, și Godfrey Chitalu (Zambia), cu 79. În această ierarhie, Pele se află pe locul 7, cu 77 de goluri, iar Messi pe 17, cu 72.Pe de altă parte, Ronaldo e golgheterul absolut al turneelor finale ale CE, cu 14 goluri (2 în 2004, 1 în 2008, 3 în 2012, 3 în 2016, 5 în 2021), fiind urmat de Michel Platini 9 goluri (9 în 1984) și  Alan Shearer 7 goluri (5 în 1996, 2 în 2000). Totodată, lusitanul e lider și într-un clasament întocmit după golurile înscrise la turneele finale ale CM și CE, cu 21 de goluri (7 la CM / 14 la CE), fiind urmat de germanii Miroslav Klose 19 (16/3) și Gerd Muller 18 (14/4).În ianuarie trecut, Ronaldo a devenit cel mai prolific marcator din istorie. Potrivit Federației Internaționale a Istoriei și Statisticilor Fotbalului (IFFHS), în Top 10 marcatori lusitanul avea 760 goluri, fiind urmat de Josef Bican 759, Pele 757, Ferenc Puskas 746, Gerd Muller 735, Lionel Messi 730, Eusebio 631, Ferenc Deak 576, Uwe Seeler 575.

CR7 a fost comparat cu Eusebio

Atacantul de 36 de ani a fost demon și înger în partida de miercuri seară. Mai întâi, în minutul 15, a ratat un penalty. În timp ce se pregătea să execute, portughezul a fost perturbat de Dara O'Shea, jucător de la West Bromwich Albion, care i-a mișcat mingea de pe punctul cu var. Gestul l-a scos din sărite pe Ronaldo, care l-a lovit pe O'Shea cu palma peste umăr. Apoi, a izbutit o dublă, marcând în minutele 89 şi 90+6. "Sunt foarte fericit că am marcat golurile care ne-au adus victoria şi sunt fericit pentru record. Cel mai mult îmi place să marchez, să fac spectacol şi să câştig titluri. Acest record îmi aparţine şi este unic. Sunt foarte fericit. Am crezut până la sfârșit. De aceea am cerut sprijinul publicului cu zece minute înainte de final", a declarat Ronaldo după partidă.Antrenor al Portugaliei, Fernando Santos l-a comparat mai apoi pe CR7 cu Eusebio. „Marii fotbaliști sunt așa. Jimmy Hagan (n.r. - antrenor la Benfica Lisabona în anii 70) a fost întrebat de ce nu îl schimbă pe Eusebio când joacă slab. A răspuns că nu ar mai avea de unde să-l ia când ar fi nevoie de el. La 36 de ani, Ronaldo nu poate fi schimbat”.