Ronaldo a îngropat Madridul! Real şi-a luat adio de la titlu

Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în minutul 36, la scorul de 1-0 pentru Real şi i-a permis Malagăi să rămână în meci şi egaleze după pauzăFoto: AP

Conducerea lui Real Madrid a sperat că înlocuirea lui Rafa Benitez cu Zinedine Zidane va produce şocul potrivit la echipă, dar n-a fost aşa. Gruparea blanco a oscilat victoriile la cinic sau şase goluri diferenţă, cu egalurile surprinzătoare de la Betis Sevilla, respectiv Malaga, iar după ultimul îşi cam poate lua la revedere de la tilu.

Aseară, pe La Rosaleda, Realul a început bine, a avut 1-0 prin golul din offside al lui Cristiano Ronaldo şi totul mergea spre o victorie la pas. Portughezul n-a fost în stare să transforme până în pauză un penalty obţinut tot de el şi i-a permis lui Kameni să apere şi să păstreze şanse pentru Malaga. Gazdele au egalat după pauză şi scorul a murit 1-1. Asta înseamnă nouă puncte până la liderul Barcelona, aproape imposibil de recuperat în ultimele 13 etape rămase, având în vedere constanţa catalanilor. Messi şi compania nu mai prea au emoţii cu privire la titlu, Atletico Madrid, urmăritoarea lor, remizând  cu Villareal, pe Vincente Calderon, scor 0-0, şi rămânând la opt puncte în spate. Mai mult decât atât, etapa următoare, Barcelona se poate distanţa şi mai mult faţă de măcar una dintre echipele din Madrid, care joacă în meci direct, pe Santiago Bernabeu.