Sâmbăta penalty-urilor în Liga 1. 3 s-au dat la Călăraşi şi 4 la Mediaş

În partidele de la Călăraşi şi Mediaş arbitrii au acordat în total şapte lovituri de la 11 metri. Mitriţă l-a executat pe primul, dar l-a ratat pe al doileaFoto: Click!

Călăraşi – Botoşani şi Gaz Metan Mediaş – CS U Craiova au fost două partide mai spectaculoase decât se aşteptau specialiştii. Din păcate, cu larga contribuţie a doi centrali mult prea ţâvnoşi, Cătălin Popa şi Andrei Chivulete.

La malul Dunării, băieţii lui Dan Alexa au câştigat cu 3-2 în faţa moldovenilor, chiar dacă oaspeţii au fost „fericite” cu două penalty-uri uşoare, ambele transformate de argentinianul Rodriguez. Şi Călăraşiul a avut-o la punctul cu var, dar Pană a ratat lamentabil în minutul 21 şi a dat cu piciorul „cadoului” făcut de Cătălin Popa. Două ore mai târziu, la Mediaş, a ieşit mai grav şi asta din cauza indisciplinei celor două echipe, dar şi a unui central care a pierdut controlul jocului. Andrei Chivulete a interpretat extrem şi a pedepsit cu penalty aproape orice fază controversată petrecută în cele două careuri ieşind haos şi patru penalty-uri. Craiova a fost marea beneficiară a nervilor la pământ cu care a venit arbitrul la acest meci şi a beneficiat de trei dintre ele. Din păcate, oltenilor nu le-au folosit prea mult după ce Mitriţă o dată a ratat şi o dată a transformat, aceştia pierzând cu 3-2. Bosniacul Koljic nu l-a mai lăsat pe „pitic” să execute şi nu şi-a irosit lovitura din minutul 75, la fel ca şi Marius Contantin, de la medieşeni, pe cea din debutul partidei. „E păcat că s-a ajuns să se dea atâtea penalty-uri în 2018. Dacă mai dădea un penalty, îl bătea chiar Chivulete”, a declarat Valentin Creţu, unul dintre jucătorii Gazului, la finalul partidei.