Sevilla FC va disputa a 6-a finală în Liga Europa

De Jong l-a învins pe De Gea cu un șut plasatFoto: Guliver / GettyImages

Victorioasă cu 2-1 (1-1), duminică, 16 august, la Koln (Germania), în meciul cu Manchester United, FC Sevilla s-a calificat pentru a şasea oară în finala Ligii Europa. Echipa andaluză a câştigat trofeul la precedentele sale apariții în ultimul act al competiției.

Manchester United a deschis scorul relativ rapid, prin Bruno Fernandes, care a transformat un penalty în minutul 9. Egalați în urma reușitei lui Suso (min. 26), englezii au dominat imediat după pauză, ratând câteva ocazii mari de gol. Sevilla a dat lovitura în minutul 78, când De Jong a reluat în plasă mingea centrată de Navas. La puține minute după fluierul final, Julen Lopetegui, antrenorul grupării iberice, a declarat: „A fost un joc de rezistenţă, de a putea concura până la limită, aşa cum facem noi întotdeauna. Manchester United era cea mai bună echipă din Anglia la întoarcerea după carantină. Are un viitor extraordinar înainte. Există puţine echipe cu jocul de la mijlocul terenului ca al celor de la Manchester United. Am putut să controlăm primul mitan, dar după pauză nu am reuşit, dar Bono a fost fantastic. După aceea, am echilibrat lucrurile şi am avut şanse să le provocăm daune. Sunt fericit pentru băieţi, pentru fani. Este dificil să găseşti un grup ca acesta şi merită această recompensă".Dezanăgit, Ole Gunnar Solskjaer, antrenorul lui Manchester United, s-a referit la lipsa de experiență internațională a unora dintre jucătorii săi: „Avem o echipă tânără. Avem în medie trei ani mai puţin decât ei şi cred că s-a văzut asta în unele momente. Acest grup de jucători va trebui să înveţe şi să obţină o anumită consistenţă în joc. Când am avut mingea la picior, am presat şi ne-am creat ocazii de contraatac. Am fost strălucitori pe alocuri. Portarul lor a făcut un meci fantastic. Este dezamăgitor că nu am mai marcat, deoarece ştim că avem jucători care au această calitate. Rezultatul este dezamăgitor. Nu suntem devastaţi, dar este unul dintre acele lucruri dificil de digerat. Deoarece simţi că ai jucat fantastic uneori, ţi-ai creat ocazii şi pur şi simplu nu ai reuşit să marchezi golurile care, aşa am simţit eu, erau meritate". Sevilla FC a câștigat Liga Europa/Cupa UEFA în edițiile 2005/06, 2006/07, 2013/14, 2014/15 și 2015/16.În cealaltă semifinală se vor întâlni, luni, 17 august, de la ora 22.00, la Dusseldorf, echipele Inter Milano şi Şahtior Doneţk. Finala este programată vineri, 21 august, la Koln (22.00).