Și Galatasaray îl urmărește pe Ongenda de la FC Botoșani

Ongenda s-a remarcat în campionatul RomânieiFoto: Sport Pictures

Clubul turc Galatasaray Istanbul a avut emisari la meciul pe care FC Botoșani l-a câștigat (3-1) cu Ludogoreț Razgrad

Golurile moldovenilor au fost marcate de Burcă (min.36), Fulop (64) şi Golofca (min.69), iar pentru campioana Bulgariei a înscris Natanael (min.12). În prima repriză a acestui meci-test, Liviu Ciobotariu a folosit formula Fraisl - Patache, Chindriş, Burcă, Soileidis - Ongenda, Diakite, Papa - Corban, Roman, Buş, iar după pauză a apelat la Pap - Dumitraş, Miron, Piţian, Jeison - Târşa, Rodriguez, Fabbrini - Golofca, Fulop, Armando. După dispută, antrenorul formației moldave a anunţat că Ongenda ar putea pleca doar ”dacă pe adresa clubului va veni o ofertă avantajoasă”. De fotbalistul născut la Paris, dar care și-a exprimat intenția de a juca pentru Congo s-au mai interesat și alte echipe printre acestea fiind FCSB și CSU Craiova. La partidă a asistat și staff-ul echipei României,  Cosmin Contra monitorizându-i pe internaţionalii români ai campioanei Bulgariei, Claudiu Keseru, Adi Popa, Dragoş Grigore şi Cosmin Moţi. Ultimii doi nu au jucat, iar Keşeru şi Ad. Popa au fost utilizați din postura de rezerve.Alte două echipe românești de primă ligă care se află în Turcia au încheiat cu rezultate pozitive meciurile de pregătire disputate acolo. Astra Giurgiu a terminat la egalitate (1-1) cu Young Boys Berna (Elveția), prin golul marcat de Azdren Llulaku, în minutul 20, iar Gaz Metan Mediaş a remizat (0-0) cu Ferencvaros Budapesta.