Slavia Praga a dat lovitura în Liga Europei

Explozia de bucurie a celor de la Slavia Praga după calificarea în sferturile Ligii EuropaFOTO: EPA

Formația Slavia Praga a fost eroina serii în returul optimilor Ligii Europa.

Cu românul Alexandru Băluță doar rezervă, cehii au reușit să elimine cea mai titrată echipă din istoria competiției, FC Sevilla. Scorul de 2-2 a din tur a fost egalat și în retur, astfel că echipa califiactă în sferturi a fost stabilită în prelungiri, acolo unde gazdele au marcat de două ori, iar spaniolii doar de unul. Pentu ca dramatismul să fie complet, golul calificării a venit în minutul 119, când Traore a făcut să ”explodeze” stadionul din capitala Cehiei. Tot un rezultat surpriză s-a consemnat și la Milano, acolo unde Frankfurt a învins cu 1-0, după 0-0 în tur, calificându-se în sferturi, la capătul unui meci arbitrat de Ovidiu Hațegan.

Rezultatele optimilor Ligii Europa (echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturi):

(+) Arsenal – Rennes 3-0 (în tur 1-3)

Au marcat: Aubameyang ‘5, ’72, Maitland-Niles ‘15

(+) Benfica Lisabona – Dinamo Zagreb  3-0 după prelungiri (în tur 0-1)

Au marcat: Jonas ’71, Ferreira ’94, Grimaldo ‘105

În minutul 104, de la Dinamo Zagreb a fost eliminat Stojanovic.

Inter Milano – (+) Eintracht Frankfurt 0-1 (în tur 0-0)

A marcat: Jovic ‘6

(+) Slavia Praga – FC Sevilla 4-3 după prelungiri (în tur 2-2)

Au marcat: Ngadeu ’15, Soucek ’47 (penalti), Van Buren ‘102, Traore ‘119 / Ben Yedder ’44 (penalti), Munir ’54, Vasquez ‘98

(+) Villarreal – Zenit Sankt Petersburg 2-1 (în tur 3-1)

Au marcat: Moreno ’29, Bacca ’47 / Ivanovic ‘90+1

Salzburg – (+) Napoli 3-1 (în tur 0-3)