Spania -Germania e finala Euro Under 21! Englezii şi italienii, din nou marii înfrânţi

Saul Niguez, jucătorul lui Atletico Madrid, e eroul ibericilor, dar şi golgheterul turneuluiFoto Click!

Anglia şi Germania, două mari rivale ale continentului la toate capitolele, nu doar la fotbal, s-au întâlnit marţi seara la Tychy şi a fost din nou telenovelă. Meciul a fost decis la penalty-uri, unde britanicii pur şi simplu n-au nervii tari!

Selke a deschis scorul pentru nemţi în minutul 35, dar Gray a egalat până la pauză. Abraham i-a adus pe englezi în avantaj imediat după reluarea meciului, dar aceştia n-au putut ţine de scor până la final. Platte a egalata în minutul 70 şi s-a intrat în prelungirile care n-aua dus nimic. La penalty-uri, deja-vu! Nemţii au ratat primii, dar Abraham şi mai ales "groparul" Redmond, jucător legitimat la Southampton, au întors favorul şi Germania va juca finala, în timp ce britanicii trebuie să mai exerseze la acest capitol.

Saul Niguez, eroul Spaniei

În cealaltă semifinală, Spania n-a oferit nicio şansă Italiei, ibericii prinzând finala după un sec 3-1. Saul Niguez, mijlocaşul lui Atletico Madrid, a marcat toate golurile echipei sale şi a ajuns la cinci reuşite din tot atâtea şuturi pe poartă trimise la acest European de tineret gîzduit de Polonia.