Spania, spulberată de Olanda la Campionatul Mondial din Brazilia

Stefan de Vrij şi colegii (Foto: Reuters)

Reprezentativa Spaniei, campioana mondială en-titre și dubla deținătoare a titlului european, a debutat cu un eşec usturător la turneul final din Brazilia, după ce a fost învinsă, cu scorul de 5-1 (1-1), de selecționata Olandei, în prima etapă a grupei B, într-o reeditare a finalei din 2010.

Pentru Spania a marcat Xabi Alonso, în minutul 27, care a transformat un penalti acordat după un fault al lui De Vrij asupra lui Diego Costa.

Golurile Olandei au fost înscrise de Robin Van Persie '44, '72, Arjen Robben '53, '80 și Stefan De Vrij '64.

În minutul 60, Robin Van Persie a trimis mingea în bară.

David Silva a marcat pentru Spania în minutul 67, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Singura dată când Spania a primit mai mult de trei goluri la un meci la Cupa Mondială a fost în 1950, când a fost învinsă, scor 6-1, de Brazilia.

Spania: Casillas - Azpilicueta, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba - Xabi Alonso (Pedro '63), Xavi, Busquets - David Silva (Fabregas '78), Diego Costa (Torres '63), Iniesta. Selecționer: Vicente del Bosque

Olanda: Cillessen - Vlaar, De Vrij (Veltman '77), Martins Indi - Janmaat, De Guzman (Wijnaldum '62), Sneijder, De Jong, Blind - Van Persie (Lens '79), Robben. Selecționer: Louis van Gaal

Cartonașe galbene: Casillas '67 / De Guzman '25, De Vrij '40, Van Persie '66

Arbitri: Nicola Rizzoli (Italia) - Renato Faverani (Italia), Andrea Stefani (Italia) - Svein Oddvar Moen (Norvegia);

Următorul meci din grupa B, Australia - Chile, va avea loc la Cuiaba, de la ora 01.00.