Stanciu, noul idol de la Sparta Praga

Nicuşor Stanciu poartă tricoul cu numărul 10 la Sparta PragaFOTO: Facebook

Transferat în această iarnă, Nicolae Stanciu a debutat cum nu se poate mai bine la Sparta Praga.

Cel mai scump jucător din istoria fotbalului ceh, fostul stelist a marcat în minutul 5 al primului său meci oficial pentru multipla campioană a acestei ţări. El a deschis scorul în victoria cu 2-0 obţinută în faţa formaţiei Slovan Liberec, fiind ovaţionat la scenă deschisă în momentul înlocuirii, în minutul 87. La formaţia din Praga au fost titulari şi ceilalţi doi români din lot. Portarul Niţă a fost integralist şi a avut o intervenţie uluitoare în a doua repriză, iar Bogdan Vătăjelu a jucat până în minutul 78.

Partida a început cu un moment emoţionant: fostul internaţional Tomas Rosicky i-a transmis simbolic tricoul cu numărul 10 lui Stanciu, care a primit o presiune suplimentară pe umeri. „Ştiu că toţi fanii mă vor urmări şi aşteaptă multe de la mine. Nu vreau să fiu starul Spartei, vreau doar să fiu cel care ajută echipa să câştige. Preţul de transfer nu va fi o presiune. Voi da tot ce pot. Trebuie să joc cât mai bine, orice altceva nu mă interesează. Le mulţumesc coechipierilor şi fanilor pentru cum m-au primit. Sunt fantastici”, a declarat Stanciu pentru site-ul oficial al clubului, conform gsp.ro.

În urma acestei victorii, Sparta Praga ocupă locul patru în clasament, cu 31 de puncte, obiectivul fiind ocuparea măcar a poziţiei secunde, care asigură pătrunderea în preliminariile Ligii Campionilor.