Steaua a câştigat derby-ul cu Rapid!

Elevii lui Gâlcă au învins pe terenul rivalei (foto Răzvan Păsărică)

Trupa lui Ganea nu a rezistat în faţa roş-albaştriilor, deşi a condus cu ajutorul lui Pancu. Rivalii au revenit imediat în joc, iar Keşeru, Popa şi Chipciu au spulberat speranţele gazdelor, scor 3-1.

Pentru Rapid a marcat Pancu '23, iar pentru Steaua au înscris Keşeru '28, Ad. Popa '66 şi Chipciu '72.

1-0: Pancu a recuperat o minge, a intrat în careu, l-a driblat pe Arlauskis şi a înscris în poarta goală.

1-1: Keşeru a egalat cu un şut din şase metri, din pasa lui Ad. Popa.

1-2: Popa a înscris de la circa 12 metri, după o pasa a lui Chipciu.

1-3: Chipciu a marcat după o pasă de la Prepeliţă.

Rapid: Bornescu - Tînc, Lung (Păun '46), Iacob, M. Stoica - Săndulescu - Al. Coman (Martin '62), Negru (Călin '73), Pancu, Selagea - Ciolacu. Antrenor: Ionel Ganea.

Steaua: Arlauskis - Râpă, Szukala, Filip, Latovlevici - Prepeliţă, Stanciu - Ad. Popa, Vâlceanu (Chipciu '53), Pîrvulescu (Tănase '56) - Keşeru (Iancu '68). Antrenor: Constantin Gâlcă.

Cartonaşe galbene: Pancu '26, Negru '31, Ciolacu '87 / Arlauskis '22, Stanciu '31.

Arbitri: Alexandru Tudor - Valentin Avram, Mircea Orbuleţ - Florin Chivulete.

Observatori: Ştefan Constantin, Adrian Ionescu.

În minutul 20, meciul a fost oprit câteva secunde, din cauza unei petarde aruncată în teren de fanii rapidişti de la tribuna a doua.

La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.

Noul acţionar majoritar al FC Rapid, Valerii Moraru, a fost prezent la partidă, alături de familie şi prieteni.

Rapid a evoluat peste zece minute cu un jucător mai puţin, după ce Daniel Pancu a părăsit terenul din cauza unei accidentări în contextul în care rapidiştii făcuseră cele trei schimbări.