Steaua nu l-a păstrat, dar face spectacol în Spania. Piovaccari a salvat-o pe Eibar cu Levante

Piovaccari a îmbrăcat tricoul Stelei în sezonul 2013-2014

Italianul Federico Piovaccari a marcat la Steaua 10 goluri în 25 de partide, dar roş-albaştri n-au mai făcut niciun efort să-l împrumute din nou de la Sampdoria. În consecinţă, atacantul fost trimis în Primera Division, la nou promovata Eibar, şi îi merge foarte bine acolo.

În meciul nebun jucat de echipa sa aseara, pe teren propriu, Piovaccari s-a dovedit a fi chiar decisiv, chiar dacă a jucat doar a doua repriză. În minutul 90+3, la scorul de 3-2 pentru Levante, fostul stelist a înscris, egalând la 3 şi salvând un punct mare pentru basci. A fost prima reuşită a italianului după transferul în Spania, venită la al cincilea joc în tricoul lui Eibar. În ciuda tuturor predictiilor, Eibar rămâne în prima jumătate a clasamentului din Primera, pe locul şapte, cu nouă puncte acumulate în lapte meciuri. Etapa viitoare, Piovaccari şi Eibar se deplasează însă în Catalunia pentru un meci de foc cu Barcelona lui Messi.