Ştefan Radu, gol în Serie A după 938 de zile

Ştefan Radu este  unul dintre cei mai  vechi jucători de  la Lazio Roma
Ştefan Radu este unul dintre cei mai vechi jucători de la Lazio Roma

Ştefan Radu evoluează la Lazio din 2008, e căpitan şi e unul dintre idolii galeriei.

Acum, a marcat în campionat după doi ani şi aproape şapte luni şi a dedicat reuşita familiei şi fanilor.

Trupa din Roma a jucat pe teren propriu contra celor de la Pescara, formaţie unde activează şi Mitriţă. Gazdele s-au impus cu 3-0, golul al doilea fiind „opera” lui Ştefan Radu (29 de ani). Căpitanul a înscris cu capul după un corner. Imediat a fost felicitat de colegi, iar antrenorul Simone Inzaghi l-a aplaudat îndelung. Momentul a fost special fiindcă românul nu e un obişnuit al golurilor. În Serie A nu a mai înscris de la data de 23 februarie 2014, într-o partidă cu Sassuolo, adică de 938 de zile.

A dedicat punctul soției și copiilor

Nici în celelalte competiţii nu avea o statistică prea bună: în Cupa Italiei a punctat în vara trecută, contra lui Juventus, iar în competiţiile europene a marcat în 2012, într-un duel cu Maribor. „Dedic golul soţiei mele, copiilor mei şi fanilor laziali. Mister mi-a spus că voi da gol. Era momentul să marchez, trecuse ceva timp. Sunt mulţumit de victorie, am făcut un meci bun, deşi au fost greşeli, totul a fost bine. Atitudinea a fost cea bună. A trebuit să atacăm din primul minut şi asta am făcut”, a spus Ştefan Radu.

Moţi a înscris şi el în Bulgaria

Fostul coleg al lui Radu la Dinamo, Cosmin Moţi, a înscris primul său gol în actuala ediţie de campionat din Bulgaria. Apărătorul lui Ludogoreţ a marcat repede, în minutul 12, în faţa formaţiei Slavia Sofia. Celălalt român din lot, Claudiu Keşeru, a jucat până în minutul 70, brazilianul Cafu, care a intrat în locul său, stabilind rezultatul final, 3-1. Wanderson şi-a trecut şi el numele pe tabelă.