Şumudică e iar aproape de podium. Kayseri a câştigat la Ankara cu românul în tribună

Fostul tehnician al Astrei arată bucuros locul pe care îl ocupă în prima ligă din TurciaClick!

Marius Şumudică şi echipa lui din Turcia păreau să se fi stins după un tur de campionat entuziasmant. În 2018 nu reuşiseră nicio victorie, Kayserispor fiind umilită de Galatasaray şi învinsă şi de Akhisar în Cupă.

În ultima partidă românul a fost chiar trimis în tribună pentru proteste repetate, fapt care părea că va complica şi mai mult situaţia trupei din Anatolia. Cu Şumudică în tribună şi Săpunaru şi Lung titulari, Kayseri şi-a regăsit însă liniştea şi a câştigat ieri italieneşte, scor 1-0, pe terenul lui Osmanlispor, fosta echipă a lui Raul Rusescu. Singurul gol al partidei a fost marcat de Turuc, din penalty, în minutul 12. Cu acest succes, Kayserispor a făcut 34 de puncte şi s-a apropiat iar de podium, venind la 3 puncte sub Beşiktaş şi patru sub Fenerbahce. Basaksehir şi Galatasaray par inaccesibile în acest moment, dar cu o serie ca cea din tur orice este posibil. Pentru Şumudică şi Kayseri urmează miercuri returul din Cupă, unde au de întors un 1-0 încasat în prelungirile de la Akhisar.