Trei echipe se zbat să evite retrogradarea

Pandurii şi Concordia  s-au luptat până  în ultimul minut
Pandurii şi Concordia s-au luptat până în ultimul minut

Victoria nesperată a Pandurilor, adusă printr-un gol marcat în minutul 90+4, a schimbat datele în subsolul clasamentului din play-out.

Meciul de la Severin a fost unul extrem de spectaculos, cu două reuşite în prelungiri şi o ratare incredibilă. S-a încheiat cu scorul de 3-2 pentru gazde, ceea ce înseamnă că şi Pandurii (20 de puncte) au şanse să scape de locul retrogradabil pe care se află acum, penultimul în ierarhie, şi chiar să evite poziţia de trimitere la barajul pentru menţinerea în prima ligă. Acolo se află acum Chiajna, 23 de puncte, la egalitate cu Poli Timişoara. În condiţiile în care elevii lui Flavius Stoican mai au de jucat patru meciuri, iar ilfovenii lui Dan Alexa şi cei ai lui Ionuţ Popa mai au doar trei, gorjenii par favoriţi să-şi atingă obiectivul. „Am ratat ocazii imense chiar şi la 2-2, am fost naivi. Nici nu ştii ce să mai zici… Dacă eşti prost, pierzi şi când ai jocul în mână. Fiecare punct e important. Nu e ghinion, e prostie. Nu ai voie să tratezi aşa o ultimă fază”, a spus furios Alexa. Apoi, a continuat: “Cu victoria Pandurilor s-a redeschis lupta pentru evitarea retrogradării. Nouă ne trebuie nouă puncte, avem cel mai greu program şi de aia era important să câştigăm acum”. Condamnată să joace în eşalonul secund pare ASA, codaşa având doar 13 puncte, şi nici un gol marcat de o lună.