”Tricolorii” au rupt blestemul! România câștigă în Israel după 22 de ani

Nicuşor Stanciu

România s-a impus în Israel, 2-1, reușind prima victorie după 22 de ani în Țara Sfântă.

Echipa națională a României a început timorat meciul din Israel, singurele ocazii avute de ”tricolori” în primele 45 de minute fiind ratete de Budescu și Keșeru. După pauză, selecționerul Cosmin Contra a făcut mutările câștigătoare: i-a trimis în teren pe Stanciu, Chipciu, Mitriță și Țucudean.

Cel mai bine cotat român, Stanciu, a dat un gol splendid, iar Mitriță i-a oferit atacantului de la CFR Cluj o pasă de gol genială.

Au marcat Tomer Hemed ’60 pentru gazde şi Stanciu ’63 şi Ţucudean ‘82 pentru România.

La partida de la Netanya, Alexandru Mitriţă, Paul Anton şi Alexandru Cicâldău au debutat în prima reprezentativă.

Pentru ”tricolori” urmează marți meciul amical cu Suedia, de la Craiova.