Trofeu pentru Ianis Hagi cu Rangers Glasgow

Ianis Hagi a marcat 5 goluri în 14 meciuri jucate cu RangersFoto: EPA-EFE

Autor a două goluri în meciul cu Lyon, Ianis a contribuit la succesul lui Rangers în turneul din Franța. Românul a evoluat 63 de minute și în partida cu Nice (2-0)

Aflată în pregătirea noului an competițional, gruparea scoțiană a făcut două bune meciuri în Franța, impunându-se cu același scor, 2-0, și în fața lui OL, formație implicată în ediția în curs a Ligii Campionilor, și cu Nice, clasată pe locul 6 în Ligue 1.  Iar dacă în prima partidă Ianis Hagi a înscris de două ori, în interval de șase minute (min. 20 și 25), în al doilea meci a fost luat în primire imediat de adversari, care „l-au luat cu fulgi cu tot”...  O astfel de intrare tare la internaționalul român a avut Alexis Trouillet, în minutul 8, atacantul francez de 19 ani fiind avertizat din acest motiv. Hagi a  rămas pe teren timp de 63 de minute, fiind schimbat de Steven Gerrard cu Murphy. Cum Celtic Glasgow a făcut egal (1-1) cu Nice și a pierdut (1-2) cu OL, Rangers a câștigat turneul de pregătire desfășurat în Lyon. Este primul trofeu cucerit de Ianis în tricoul grupării scoțiene pentru care a disputat 14 meciuri și a marcat 5 goluri în toate competițiile, inclusiv în amicale. Rangers va debuta în ediția 2020/2021 a campionatului Scoției în 1 august, pe terenul lui Aberdeen. Echipa lui Hagi va juca derby-ul cu rivala Celtic Glagow în runda cu numărul 11, în 17 octombrie. Până atunci, Rangers va disputa în 6 august, în deplasare, returul cu Bayer Leverkusen din „optimile” Ligii Europa (nemții s-au impus cu 3-1 la Glasgow).