Ucraina a produs surpriza. Oamenii lui Șevcenko au câștigat cu Suedia și s-au calificat în sferturile de finală

Fotbaliștii Ucrainei sărbătoresc golul care i-a dus în sferturile de finalăFoto: EPA-EFE

Clasată pe locul 3 în Grupa C, echipa de fotbal a Ucrainei s-a calificat, astăzi (marţi, 29 iunie), în sferturile de finală ale Euro 2020. Formația lui Șevcenko a câștigat cu 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, meciul cu Suedia disputat la Glasgow, pe Stadionul Hampden Park. Golul victoriei est-europenilor a fost marcat în minutul 120+1.

Ucrainenii au profitat de faptul că au evoluat în superioritate numerică cele două reprize de prelungire. În minutul 99, Danielson a fost eliminat pentru un fault dur asupra lui Besedin. Iniţial, suedezul a primit cartonaşul galben, dar după ce a revăzut faza pe un monitor video arbitrul Daniele Orsato i l-a arătat pe cel roşu. Besedin nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit.Ucraina a dechis scorul prin Zincenko (min. 27), iar scandinavii au egalat prin Forsberg (min. 43). Nordicii au avut ocazii bune de gol după pauză, inclusiv două șuturi la care mingea a lovit bara porții adverse. Ucraina a dat lovitura prin Dovbik, care a înscris golul victoriei în minutul 120+1 când toată lumea se pregătea de loviturile de departajare.Au evoluat formațiile: Suedia: Olsen - Lustig (Krafth, 83), Lindelof, Danielson, Augustinsson (Bengtsson, 83) - Larsson (Claesson, 97), Olsson (Helander, 101), Ekdal, Forsberg - Kulusevski (Quaison, 97), Isak (Berg, 97). Selecţioner: Jan AnderssonUcraina: Buşan - Karavaiev, Zabarni, Krivţov, Matvienko - Sidorciuk (Bezus, 118), Stepanenko (Makarenko, 95), Zincenko - Iarmolenko (Dovbik, 106), Iaremciuk (Besedin, 91, Ţigankov, 101), Şaparenko (Malinovski, 61). Selecţioner: Andrei ŞevcenkoArbitru: Daniele Orsato (Italia)Euro 2020Optimi de finală

Astăzi (marți, 29 iunie)

Anglia - Germania 2-0Suedia - Ucraina 1-2 (după prelungiri)

Meciuri disputateItalia - Austria 2-1Țara Galilor - Danemarca 0-4Belgia - Portugalia 1-0Olanda - Cehia 0-2Spania - Croația 5-3 (după prelungiri)Franța - Elveția 3-3 (4-5 la loviturile de departajare)