10 pe linie pentru Halep. E în finală și la Roma

Românca a învins-o lejer pe Kiki Bertens, scor 7-5, 6-1, și s-a calificat în finala turneului de la RomaClick!

Simona Halep nu poate fi oprită în această perioadă, semifinala cu olandeza de pe locul 20 WTA demonstrând că românca joacă de parcă ar fi în transă. Constănțeanca a rezolvat meciul într-o oră și 18 minute și a ridicat la 10 seria victoriior începute la Madrid, fapt care înseamnă a doua finală într-o săptămână.

Partida de la Foro Italico a stat în dubii doar spre finalul primului set, când Halep nu s-a concentrat destul și n-a reușit să închidă la 5-3, desi a avut cinci mingi de set pe serviciul lui Bertens. Olandeza a făcut apoi break, dar românca și-a revenit și data viitoare când a servit pentru set a câștigat la 0. Cele 28 de minute din al doilea act au fost parcă de antrenament, Kiki semănând cu o puștoaică pusă acolo ca să aibă Halep cu cine să bată mingea. 7-5, 6-1 fără drept de apel pentru româncă și toată lumea se întreabă acum până unde poate merge jucătoarea noastră! Are două săptămâni de vis pe zgură, în care a legat 10 victorii și două finale de categorie Premier Mandatory, prima sub cea de mare șlem. La Madrid a ridicat trofeul deasupra capului după duelul cu Kristina Mladenovic, iar acum urmează un duel la fel de greu cu învingătoarea meciului Garbine Muguruza – Elena Svitolina. “Nu sunt deloc obosită. Nu vreau să mă menajez pentru Roland Garros. Îmi place să câștig”, a declarat Halep, care mai are cinci meciuri până la doborârea recordului personal de 15 victorii la rând, înregistrat în 2015.