Debut cu dreptul pentru Halep și Cîrstea la Beijing! Ambele au trecut în turul doi

Simona Halepfoto: AP

Zi perfectă pentru cele două românce care au jucat în primul tur la Beijing.

Simona Halep, locul 2 WTA şi favorită doi, s-a calificat, în turul doi la turneul de categorie Premier Mandatory China Open, de la Beijing, cu premii totale de 6.381.679 dolari, trecând în runda inaugurală de Alison Riske, numărul 51 mondial, scor 6-3, 3-6, 6-2.

Meciul a durat două ore şi 13 minute.

Halep a revenit de la 1-3 şi s-a impus cu 6-3 în primul set, în care românca a făcut break de două ori şi americanca o dată.

În setul doi, Riske a reuşit un break şi s-a impus cu 6-3, după ce a condus-o pe Halep cu 3-0 şi 4-1. La 4-1 pentru Riske, Andrei Pavel a sfătuit-o pe Halep să aibă răbdare, să construiască fiecare punct şi să încerce să o scoată din ritm pe americancă. Românca a câştigat apoi încă două game-uri, dar a pierdut setul.

În setul decisiv Halep a primit din nou sfaturi din partea lui Pavel şi s-a impus cu 6-2, după ce a făcut break de trei ori.

Halep o va întâlni în turul doi pe câştigătoarea meciului dintre sportiva slovacă Magdalena Rybarikova, locul 28 WTA, şi jucătoarea canadiană Eugenie Bouchard, numărul 85 mondial şi beneficiară a unui wild card.

În turul doi la Beijing a ajuns şi Sorana Cîrstea, locul 46 WTA, care a trecut în runda inaugurală de sportiva germană Mona Barthel, locul 49 mondial, scor 7-6 (4), 6-1, într-o oră şi 23 de minute.

Sorana Cîrstea

În runda următoare, Cîrstea o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre americanca Sloane Stephens, locul 17 mondial şi favorită 15, şi o jucătoare venită din calificări.