LIVE TEXT Semifinale Australian Open Simona Halep - Angelique Kerber

simeon stalpnicul png

Simona Halep a învins-o pe Angelique Kerber în semifinalele Australian Open, la capătul unui meci maraton, de aproape 2 ore și jumătate, cu scorul de 6-3, 4-6, 9-7.

Simona Halep s-a calificat pentru prima dată în finala de la Australian Open, după un meci fantastic, câștigat în fața nemțoaicei Angelique Kerber, care a avut și două mingi de meci.

În semifinale, Simona Halep a învins-o cu scorul de 6-3, 4-6, 9-7 pe campioana din 2016, Angelique Kerber. Partida a durat două ore și 20 de minute și a fost un adevărat thriller, în setul decisiv fiecare jucătoare ratând sau salvând câte două mingi de meci.

În finală, românca, aflată pentru prima dată în ultimul act la Melbourne, va juca împotriva danezei Caroline Wozniacki. Aceasta a dispus în semifinale, cu scorul de 6-3, 7-6, de belgianca Elise Mertens.

Finala va avea loc sâmbătă și, indiferent de numele câștigătoarei, vom avea o campioană în premieră la un Grand Slam. Nici Simona, nici daneza, nu s-au mai impus într-o finala a unui astfel de turneu, ele fiind două dintre cele 5 lidere mondiale care nu au ridicat un asemenea trofeu de-a lungul timpului. Celelalte trei sunt Jelena Jankovic, Dinara Safina și Karolina Pliskova.

De asemenea, meciul de sâmbătă va fi și unul direct pentru primul loc în lume. O victorie a Simonei o va menține pe româncă pe această poziție, în vreme ce o înfrângere o va transforma pe Caroline în noul lider mondial WTA.

Victoria o duce pe românca noastră mai aproape de primul său Grand Slam. Ea va evolua împotriva lui Caroline Wozniaki. Va fi un meci și pentru păstrarea locului 1 în clasamentul WTA! Partida cu Kerber î-a pus la încercare Simonei nu numai rezistența psihică, dar și glezna accidentată, de care a avut timp să se ocupe mai puțin de 24 de ore. Cu optimism și dorință de câștig, Simona a pornit ca din trombă partida, câștigând lejer primul set. Următoarele două seturi au fost, însă, pe muchie de cuțit, Halep impunându-se la capătul celei mai frumoase partide din acest an de la Australian Open.

Setul 3

• 9-7 Bravo, Simona! Halep câștigă meciul la a treia minge de set în acest set și merge în finală!
  • 8-7 Halep. Românca își adjudecă serviciul după ce a revenit de la 15-30!
  • 7-7 Kerber, rămâne în meci. Partida este extrem de solicitantă
  • 7-6 Halep! Câtă precizie a avut Simona, care a câștigat două puncte trimițând aproape de linia terenului. Urmează încă un set decisiv, meciul este pe muchie de cuțit!
  • 6-6 Halep! Bravo, Simona! Jucătoarea noastră a salvat două mingi de meci pe serviciul adversarei.
  • 5-6 Kerber! Simona trimite un backhand în afara terenului iar Angelique câstigă game-ul și trece la conducerea partidei: 6-5 în decisiv. Nemțoaica a bifat trei game-uri la rând...
  • 5-5 Kerber rezistă în meci! A salvat două mingi de meci!
  • 5-4 Kerber face break! Nemțoaica rezistă extraordinar asalturilor Simonei care a fost la două puncte de a ajunge în finală!
  • 5-3 Halep! Kerber nu rezistă presiunii iar Halep se impune pe serviciul nemțoaicei după ce a condus cu 0-40!
  • 4-3 Halep! Simona revine de la 0-30, câștigă patru puncte consecutive și preia conducerea, din nou, în setul trei! Urmează două seturi extrem de importante!
  • 3-3 Halep și Kerber își câștigă punctele pe propriul serviciu. Meciul capătă conotații dramatice. Simona a avut 15-30 pe serviciul nemțoaicei, dar Kerber a reușit să se redreseze și să-și adjudece 2 puncte consecutive. Servește Halep.
  • 2-2 Kerber egalează, revenind de la 0-30 cu patru puncte la rând.
  • 2-1 Halep, joc la 15 pe serviciu şi perioadă mai bună a româncei, cu două gameuri la rând.
  • 1-1 Halep fructifică a patra minge de break şi egalează. Înterupe seria de patru jocuri consecutive a adversarei
  • 0-1 Kerber. Schimb incredibil de mingii. Halep aleargă pe tot terenul, însă nemțoaica reușește să se stăpânească mai bine și preia conducerea în acest set

Setul 2

• 4-6 Kerber își face serviciul, până la urmă. Simona revine de la 15-40, egalează, dar nemțoaica se impune și pentru că Halep a început să slăbească din ritm în ultimele două game-uri.
  • 4-5 Kerber face break și preia conducerea în acest set. După un raliu în cross lung, Simona trimite mult în out un rever în lung de linie: break pentru nemțoaică, iar Kerber va servi pentru a trimite semifinala in decisiv
  • 4-4 Kerber egalează, după ce salvează două mingi de break
  • 4-3 Halep, cu un joc consistent pe serviciu, câştigat la zero de liderul mondial. 3-3 Kerber egalează, rămâne în set şi în meci.
  • 3-2 Kerber revine de la 40-30 pentru Simona şi face rebreak
  • 3-1 Halep: break! Simona câştigă pe serviciul lui Kerber după o minge incredibilă şi e prima care se distanţează în acest set.
  • 2-1 Halep, după trei jocuri în care ambele tenismene  şi-au ţinut serviciul. Simona a revenit de la 15-30 cu trei pucnte consecutive.
  • 1-0 Halep: joc la 15 pe serviciu.

Setul 1

• 6-3 Halep: break şi set! Simona a jucat aproape de perfecțiune în acest prim set
  • 5-3 Kerber produce un nou break și a reintrat în meci
  • 5-2 Kerber apare în meci cu două jocuri consecutive, dar Simona va servi acum penrtru câştigarea setului.
  • 5-0 Halep o năucește pe Kerber! Este pe tot terenul, produce al treilea break al partidei și va servi pentru set!
  • 4-0 Halep își câștigă serviciul și are un start de meci fantastic
  • 3-0 Halep, care face al doilea break şi începe perfect meciul.
  • 2-0 Halep: încă un joc la 15! Simona a câştigat 8 din primele 10 puncte.
  • 1-0 Halep: break! Simona începe cu un joc la 15 pe serviciul adversarei.