Murray, în semifinalele Wimbledon după un meci de aproape patru ore

Andy MurrayFoto: Getty Images

Tenismanul britanicul Andy Murray (favorit 2) s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce l-a învins pe francezul Jo-Wilfried Tsonga (cap de serie 12), scor 7-6 (10), 6-1, 3-6, 4-6, 6-1.

Andy Murray l-a învins pe Jo-Wilfried Tsonga şi s-a calificat în semifinale la Wimbledon, meciul durând trei ore şi 53 de minute. Britanicul l-a învins cu această ocazie pe Tsonga pentru a 13-a oară în 15 confruntări, obținând al treilea succes în fața francezului la Wimbledon, după cele înregistrate în 2010, tot în sferturile de finală, și 2012, în semifinale.

În semifinale, Murray va juca în compania cehului Tomas Berdych, cap de serie numărul 10.

În cealaltă semifinală se vor întâlni elvețianul Roger Federer, favoritul numărul 3, și canadianul Milos Raonic (nr.6). Federer a dispus greu în sferturi, cu 6-7 (4/7), 4-6, 6-3, 7-6 (11/9), 6-3, de croatul Marin Cilic (nr.9), în timp ce Raonic l-a învins cu 6-4, 7-5, 5-7, 6-4 pe americanul Sam Querrey (nr.28).