Simona Halep, după ce a trecut de ”Marele Zid Chinez”: ”Joc cel mai bun tenis al meu pe iarbă!”

Simona Halep e din nou în semifinale la WimbledonFoto: EPA-EFE

Mobilizată la maximum, Simona Halep a câștigat (7-6/4, 6-1) meciul cu Shuai Zhang (locul 50 WTA) și este pentru a doua oară în semifinale la turneul de Mare Șlem de la Wimbledon

După 86 de minute de luptă acerbă, constănțeanca a izbutit să o depășească pe sportiva asiatică, egalând astfel situația la general (2-2). Simona a avut în față, îndeosebi în primul set, o jucătoare care returna fiecare minge, comițând foarte puține erori neforțate. Halep a avut de munci din greu pentru a o destabiliza și a trece de acest ”Zid Chinez”. Ea a salvat două mingi de break atunci când adversara o conducea cu 4-1! A egalat mai apoi, impunându-se în tie-break (7-4). O dată depășit acest prim set, fostul lider mondial și-a regăsit cadența, impunându-se în următorul la pas (6-1).Fericită pentru acest nou succes, unul care îi permite accederea pentru a doua oară în semifinale la Wimbledon, Simona Halep a declarat după meci pentru Eurosport: "Am luptat din greu în primul set. Chiar dacă am fost condusă. Știam că va lovi foarte tare mingea fiindcă am mai jucat cu ea. M-am gândit că azi trebuie să lupt. Am energie. Mă simt bine, proaspătă, sănătoasă. Cred că joc cel mai bun sezon al meu pe iarbă”Întrebată ce crede despre meciul dintre Elina Svitolina și Karolina Muchova, în care se va stabili adversara ei din semifinale, Simona a răspuns: ”Nu mă uit la meciul adversarelor. Am timp de recuperare. Vreau doar să mă bucur de următorul meci”.Aflată pe 6, foarte aproape de locul 5 al ierarhiei WTA la zi (ea are 4.713 puncte, iar Petra Kvitova, deja eliminată, 4.785), Simona Halep va primi pentru calificarea în semifinale 588.000 de lire sterline (654.000 de euro) şi 780 de puncte WTA.