Simona Halep este pentru a 5-a oară în „Careul de ași” la Roma

Simona Halep se salută cu Iulia Putințeva la finalul disputei de la RomaFoto: Guliver / GettyImages

Favorită cu numărul 1, Simona Halep (28 de ani) s-a calificat în semifinalele turneului de la Roma. Aflată pe locul 2 WTA, românca a dominat confruntarea cu Iulia Putinţeva (Kazahstan, locul 30 mondial), care a abandonat în setul doi al meciului de astăzi (sâmbătă, 19 septembrie).

Halep a câştigat primul set cu scorul de 6-2, iar în al doilea conducea cu 2-0 când adversara sa a acuzat dureri la spate și nu a mai putut continua partida. Confruntarea a durat 48 de minute.În semifinale, ea o va întâlni pe învingătoarea meciului dintre belarusa Victoria Azarenka (14 WTA) şi spaniola Garbine Muguruza (17 WTA). Este pentru a 5-a oară când Simona Halep pătrunde în „Careul de ași” la Roma, fiind finalistă în 2017 şi 2018. Acesta este al doilea turneu la care participă românca de la reluarea circuitului după pauza cauzată de pandemia de coronavirus. Ea a câştigat, la 16 august, turneul de la Praga.Pentru calificarea în semifinale, Halep va primi 80.000 euro şi cu 350 puncte WTA.Simona ocupă acum locul 2 în clasamentul mondial, cu 6.705 puncte. Dacă va intra în finală va acumula 6.940p, iar dacă se  va impune va ajunge la 7.255p. Lider mondial este Ashleigh Barty, care are 8.717 puncte. Australianca nu va participa la Roland Garros.