Simona Halep, fluierată de publicul de la Miami, în meciul cu Dodin

Simona Halep a fost fluierată de publicul de la MiamiFoto: Getty

Simona Halep s-a calificat cu greu în turul 2 la Miami, în urma meciului cu franțuzoaica Oceane Dodin. A obținut cu greu scorul 3-6, 6-3, 7-5, iar publicul a avut o reacție pe măsură, mai ales când a dat iar cu racheta de pământ.

Potrivit Adevărul, Simona Halep a fost fluierată de publicul de la Miami și penalizată de arbitru cu avertisment după ce a dat iar cu racheta de pământ. Astfel de gesturi se pot încheia foarte urât pentru jucătorul în cauză, întrucât, dacă racheta ricoșează în cineva, cum ar fi copilul de mingi sau chiar arbitrul de linie, partida se încheie cu victoria adversarei.

În primul set, Simona nu prea s-a ridicat la înălțimea așteptărilor; a pierdut cu 6-3 în fața lui Dodin, dar a revenit în setul al doilea, în care a egalat, tot cu 6-3. Cel mai greu i-a fost în setul decisiv, care a intrat în prelungiri, dar meciul s-a încheiat cu victoria Simonei.