Simona Halep şi-a asigurat primul loc în WTA până la Australian Open

Simona Halep la ShenzhenFOTO: Twitter

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen, victoria asigurându-i primul loc în clasamentul mondial cel puţin până la Australian Open.

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-2, pe chinezoaica Ying-Ying Duan, locul 91 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale Shenzhen Open. În urma acestui succes, Halep îşi va păstra locul I în clasamentul WTA pentru a 14-a săptămână la rând şi va fi principala favorită la Australian Open, primul Grand Slam al anului (15-28 ianuarie). Meciul a durat o oră şi 37 de minute.

În faza următoare, Halep va evolua, joi, pentru prima dată cu Arina Sabalenka din Belarus. Aceasta a învins-o în primul tur pe Monica Niculescu.

Calificarea în sferturi este recompensată la Shenzhen cu 13.121 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.