Sorana Cîrstea a jucat cu ruptură musculară la Roland Garros!

Sorana Cirstea a fost eliminată în turul secund la Roland Garros 2019FOTO: Guliver/ Gettyimages

Sorana Cîrstea a avut un turneu de coșmar la Roland Garros. Ea a jucat accidentată ambele meciuri de la Paris.

Prima dintre româncele calificate în turul secund la Roland Garros care a intrat pe teren ieri a fost Sorana Cîrstea. Ea a fost învinsă cu 7-6, 7-6 de iberica Aliona Bolsova, o jucătoare venită din calificări, la capătul unui meci în care a părut că este chinuită de o accidentare. La finalul partidei, ea a recunoscut pentru trimisul Digi Sport că a suferit o ruptură abdominală la începutul săptămânii. ”Am jucat cu ruptură de abdoment. Mi s-a întâmplat încă din primul tur, dar am încercat să trag de mine și să joc și turul doi pentru că mi se părea că am o șansă și un culoar favorabil. E o accidentare destul de serioasă, o ruptură de gradul trei, de vreo doi centimetri. M-a împiedicat să joc ce voiam”, a declarat Sorana Cîrstea pentru Digi Sport. Din câte a ercunoscut, pentru româncă va urma o pauză de patru săptămâni, în care va încerca să se refacă pentru a putea participa la cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, cel de la Wimbledon, care va începe pe 1 iulie.