Andrea Miklos a cucerit medalia de argint la CM de atletism sub 20 de ani

Andrea Miklos are la gât medalia de argint cucerită la CM de atletism U20Foto: Arhivă personală

Remarcată și în anii trecuți, Andrea Miklos a câștigat medalia de argint în proba de 400 metri la Campionatul Mondial de atletism sub 20 de ani ce se desfășoară la Tampere (Finlanda). Ea a stabilit astfel și un record personal.

În finală, clujeanca a fost cronometrată în  52,07 secunde, fiind depăşită de indianca Hima Das (51,46 s), dar fiind mai rapidă decât americanca Taylor Manson (52,28 s). După această clasare pe podium Andrea a scris pe contul său de pe Faicebook: ”Ieri a fost o zi minunată! Am reușit să câștig medalia de argint pentru România! Aș dori să-i mulțumesc, în mod special, antrenoarei mele Kanizsay Magdolna, fiindcă a fost lângă mine în tot acest timp, familiei mele, care m-a susținut și m-a încurajat, și nu în ultimul rând celor care m-au ajutat să mă recuperez, să fiu sănătoasă în tot acest timp și m-au încurajat, susținut din toate punctele de vedere!”. Născută în 17 aprilie 1999, la Cluj, Andrea Miklos a câștigat medalia de bronz la CM de sală din 2016, cu ștafeta de 4x400 m a României, alături de Adelina Pastor, Mirela Lavric și Bianca Răzor. În același an, a obținut titlul de campioană europeană U18 în proba de 400 m.