Baschet: Thriller la Mediaș, Gaz Metan învinge campioana Asesoft

Goran Bajic a ratat două libere pentru Asesoft, cu două secunde înainte de final și Asesoft a ratat șansa de a trimite meciul într-o ireală a treia repriză de prelungiri.

Devon Mitchell a urmărit perfect aruncarea de trei puncte ratată de Florin Muntea pentru ca Mediașul să se salveze la finalul primei părți suplimentare în timp ce liberele marcate de Tudor Dumitrescu, coroborate cu ratarea "at the buzzer" a lui Donneal Mack au consemnat egalitatea, 88-88, la finalul timpului regulamentar.

Meciul a fost unul dramatic, cu 16 schimbări de lider și 15 situații de egalitate, găzarii reușind să revină în meci după un prim sfert dezastruos, cedat cu 8-20.

Încrâncenarea cu care au luptat cele două echipe s-a tradus într-un raport de 53-50 la aruncări libere pentru ploieșteni, ambele echipei având câte cinci jucători eliminați pentru cinci greșeli personale.

Howell cu 31 de puncte și 9 pase decisive a fost principalul marcator pentru gazde, în timp Titus Nicoară a înregistrat un double-double cu 24 de puncte și 12 recuperări. James Westrol, autor a 30 de puncte și Cătălin Burlacu, 20 de puncte și 11 recuperări au fost cei mai buni oameni ai oaspeților.

Rezultatele ultimei etape din 2010: BC Timișoara - Energia Rovinari 97-68Steaua Turabo - "U" Mobitelco BT 75-88CSM București - SCM Craiova 101-68CS Otopeni - CSM Oradea 88-86 (d.p.)BCM Pitești - CSU Sibiu 91-81CSU Brașov - BC Mureș 63-100Poli Iași - BC Miercurea Ciuc 95-79Gaz Metan Mediaș - Asesoft Ploiești 120-118 (d.2p.)

Clasament în lupta pentru playoff:1. Gaz Metan Medias 12/3 27p2. Asesoft Ploiesti 12/3 27p3. U Mobitelco BT 11/4 26p4. BC Mures 11/4 26p5. CSM Oradea 10/5 25p6. Steaua Turabo 10/4 24p7. CSM Bucuresti 8/7 23p8. CS Otopeni 8/7 23p