CSMB, în mare pericol

Alături de Cristina Neagu, Andrea Lekic e capabilă să destabilizeze apărarea lui MetzFoto: Sport Pictures

”Tigroaicele” sunt obligate să câștige disputa de azi (ora 15.30), cu Metz, din Liga Campionilor

Atât handbalistele bucureștene, cât și antrenorul Adrian Vasile au declarat că vor să arate că eșecul usturător (23-33), de la Budapesta, cu Ferencvaros, a fost doar un accident. Lipsită de Carmen Martin și Laura Moisă, pe extrema dreaptă, CSM București a trăit periculos în ultimul timp. O dovedesc victoriile la limită obținute în Liga Florilor. Și mai ales ultimul succes, 28-27, de la Buzău. Unul obținut cu forcepsul după ce gazdele au condus cu 15-14 la pauză. Iar pentru CSMB nu există nici scuza că echipa s-ar fi concentrat pe evoluțiile din Liga Campionilor. ”Nu există prioritate pentru noi. Trebuie să câștigăm fiecare meci. În Liga Campionilor, în campionat și în cupă”, a declarat Adi Vasile înaintea partidei de la Buzău. După care tânărul tehnician a adăugat: ”Ne bucurăm că vom juca din nou în Polivalenta bucureșteană. Și sperăm ca suporterii să ne ajute să câștigăm cu Metz”.Cum Metz ocupă primul loc în Grupa Principală 2, e lesne de înțeles că disputa de azi nu va fi deloc simplă pentru formația noastră. În plus, nici ultimele întâlniri directe nu sunt dătătoare de speranțe. Anul trecut, în sferturile de finală, Metz a fost formația care a împiedicat-o pe CSMB să se califice în Final Four-ul Ligii Campionilor, impunându-se atât la București (31-26), cât și în Franța (23-22).Ieri, s-a disputat meciul Rostov-Don - Vipers Kristiansand 33-26, iar astăzi, la ora 16.50, este programată ultima dispută din Grupa Principală 2, între Team Esbjerg și FTC Rail Cargo Hungaria. Clasamentul la zi: 1. Metz 8 puncte, 2. Rostov 7p, 3. Esbjerg 6p, 4. Vipers 5p,  5. Ferencvaros 3p, 6. CSMB 3p.

Vâlcencele joacă în Suedia, cu Savehof

Un meci la fel de important va susține astăzi, la ora 17.00, și SCM Rm. Vâlcea. Aflată pe locul 4 în Grupa Principală 2 a Ligii Campionilor, formația din Zăvoi va evolua în Suedia, pe terenul lui IK Savehof, care este pe 5, cu același număr de puncte, două. Vâlcencele au nevoie de o victoriepentru a-și mări șansele de calificare în sferturile de finală. Ieri, s-a jucat meciul Gyor - Buducnost 26-24, iar azi, la 17.00, e programată întâlnirea Krim Ljubljana - Brest.