Echipa feminină de baschet 3x3 a României nu se mai poate califica în faza eliminatorie a JO de la Tokyo

Echipa feminină de baschet 3x3 a României a izbutit să câștige doar meciul cu Mongolia la turneul olimpicFoto: Guliver / GettyImages

Participantă la primul turneu olimpic de baschet 3x3, naționala feminină a reușit prima victorie în competiție: 22-14 cu Mongolia. Învinsă mai apoi de Rusia, aceasta nu mai are șanse nici măcar teoretic să se claseze între primele șase și să participe la faza eliminatorie.

Întrecută în precedentele meciuri (10-21 cu China, 8-20 cu Japonia, 14-22 cu Italia şi 11-22 cu SUA), echipa feminină de baschet 3x3 a României s-a impus cu 22-14 în fața Mongoliei. Punctele au fost marcate de Mărginean 7, Ursu 7, Cuic 5 și Stoenescu 3. Apoi, s-a pierdut (21-12) cu Rusia. Punctele au fost reușite de Cuic 4, Mărginean 4 și Ursu 4.Naționala ocupă penultimul loc în clasament înaintea ultimei runde, având o singură victorie. Ea este devansată de SUA (6 victorii din 6 posibile), Rusia (4 victorii și 2 eșecuri), China (4 / 2), Japonia (4 / 2), Franța (3 / 3) și Italia (2 / 4).Și dacă va câștiga mâine, în fața Franței, iar Italia va pierde cu Rusia, România nu se mai poate califica. Ea ar fi la egalitate cu Italia, însă adversara va avea avantajul victoriei din meciul direct. Primele două clasate se vor califica direct în semifinale, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa partide contând pentru sferturi de finală, încrucișat (3 cu 6 și 4 cu 5). Sferturile de finală se vor disputa în 27 iulie, iar semifinalele şi finala competiţiei sunt programate în 28 iulie.În afară de această participare, baschetul românesc a mai fost reprezentat la o singură ediție olimpică, în 1952, când naţionala masculină a evoluat în turneul preliminar al JO, însă n-a izbutit calificarea pe tabloul principal.