Incredibil! Simona Halep a devenit favorită la câştigarea Roland Garros

Simona Halep

Poloneza Agnieszka Radwanska, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost eliminată în turul 3 al turneului de la Roland Garros, astfel că Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, a devenit jucătoarea cel mai bine clasată rămasă în competiţie.

Radwanska a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-4, 6-4, de sportiva croată Ajla Tomljanovici, după o oră şi 21 de minute de joc.

Jucătoarea americană Serena Williams, numărul 1 mondial, principala favorită şi deţinătoarea titlului, a fost eliminată, miercuri, în turul doi la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, de sportiva spaniolă Garbine Muguruza, locul 35 WTA, scor 6-2, 6-2.

De asemenea, chinezoaica Na Li (locul 2 WTA) a părăsit competiţia în primul tur, fiind învinsă, cu scorul de 7-5, 3-6, 6-1, de Kristina Mladenovici (Franţa), locul 103 WTA.

În turul trei, Simona Halep o va întâlni, sâmbătă, pe Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 55 WTA.