Victorie superbă pentru Dinamo Bucureşti în Liga Campionilor la handbal: 35-30 cu Ademar Leon

Dinamo a obținut cu Ademar Leon cel mai categoric succes din această ediție a Ligii CampionilorFoto: Marian Burlacu

Campioană a României la handbal, echipa masculină Dinamo Bucureşti a revenit la șefie în Grupa D a Ligii Campionilor grație victoriei clare, cu 35-20 (18-15), obținută în această seară, pe teren propriu, cu formația spaniolă Ademar Leon.

După un început de meci echilibrat (1-1, 2-2, 3-3, 4-4), Dinamo a reușit desprinderea (6-4, 7-5, 10-6), terminând primul mitan în avantaj (18-15). După pauză, formația noastră și-a mărit avansul (21-16, 24-19, 29-24, 31-25), obținând o victorie clară.

Pentru Dinamo au înscris Bannour 11 goluri, care este și golgheterul la zi al competiției (46 de goluri), Komogorov 7, Szasz 4, Descat 4, Alouini 3, Gavriloaia 3, Şandru 2 și Mousavi 1, iar de la oaspeţi s-au remarcat în atac Lopez 11, Fernandez 5, Marques 5 reuşite.

Celelalte două partide ale etapei se vor juca în acest weekend: Wisla Plock – Elverum Handball (10 noiembrie) și Riihimaen Cocks – Wacker Thun (11 noiembrie).

În următoarea etapă, campioana României va juca în deplasare, în 18 noiembrie, cu Elverum Handball.

Potrivit regulamentului competiţiei, din grupele A şi B, superioare valoric, prima clasată se califică direct în ”sferturile” competiţiei, iar echipele de pe locurile 2-6 ajung în ”optimi”, unde se vor afla şi două echipe din grupele C şi D, inferioare valoric. Şase câştigătoare din ”optimi” se vor alătura în sferturi câştigătoarelor grupelor A şi B, pentru cele patru locuri din semifinale. Meciurile din ”optimi” vor avea loc între 20-21 martie 2019, cele din sferturi între 24 aprilie şi 5 mai, iar Turneul Final Four în 1-2 iunie.