CFR Cluj a trecut pe lângă rușine în Gibraltar

Marius ȘumudicăFOTO: Sportpictures.eu

CFR Cluj a trecut pe lângă o rușine istorică marți seară, în Gibraltar.

După ce antrenorul românilor, Marius Șumudică, a declarat înaintea partidei cu Lincoln Red Imps că echipa lui nu are cum să piardă nici dacă se joacă pe nisip, jucătorii au înțeles că e de ajuns să intre pe teren pentru a ieși învingători. A ieșit una dintre cele mai proaste reprize din istoria clujenilor, cu gazdele din Gibraltar având un penalty neacordat, o mare șansă de a înscrie – anulată incredibil de Arlauskis – și un gol marcat în minutul 44 după o fază care a făcut realmente șah-mat apărarea campioanei noastre. La pauză, probabil muștruluiți de Șumudică, ardelenii au atacat mai mult și au marcat două goluri prin Debeljuh, dar după mari gafe în apărarea gazdelor.Meciul s-a terminat cu echipa gazdă în atac, dar cu 2-1 pentru CFR Cluj, care a obținut trei puncte importante pentru coeficient și, probabil, și-au adjudecat deja calificarea în turul trei preliminar, care se va disputa miercuri. Numai că dacă nu se va schimba ceva în jocul clujenilor, atunci Șumudică nu va prinde Crăciunul pe banca ardelenilor.