CFR Cluj, victorie mare cu Lazio în Liga Europa

Ciprian Deac a transformat un penalty cu LazioFOTO: Sportpictures.eu

CFR Cluj a dat lovitura în prima etapă a grupelor Ligii Europa. Ardelenii au învins cu scorul de 2-1 pe Lazio, în fața căreia au revenit de la 0-1.

Intrați pe teren cu un sistem defensiv cu cinci fundași, clujenii au părut depășiți de miza jocului în prima jumătate de oră. Italienii au și profitat de degringolada din apărarea noastră, Bastos reușind să deschidă scorul în minutul 25. Oarecum împotriva cursului jocului, românii au reușit să intre la pauză la egalitate, după ce Deac a transformat un penalty în minutul 41. În repriza a doua am asistat practic la un alt meci. Cu Omrani introdus în teren în locul lui Traore, clujenii s-au transformat ca prin minune și au pus stăpânire pe joc. Și, după o mare ratare în minutul 52, Omrani și-a răscumpărat toate păcatele, trimițând balonul în poartă, cu capul, în minutul 75. Cum în cealaltă partidă din grupa E, Rennes și Celtic au remizat, 1-1, clujenii ocupă primul loc în clasament. Următorul adversar va fi Celtic, meciul urmând să aibă loc în Scoția.