Cristiano Ronaldo la pământ, Portugalia la fel

Cristiano Ronaldo, accidentat în meciul cu Serbia

Starul lusitanilor s-a accidentat, iar campioana europeană a început cu două egaluri acasă actualele preliminarii.

Nu-i exclus ca naţionala Portugaliei să rateze calificarea directă la Euro 2020, în ciuda faptului că Ronaldo şi compania sunt campionii continentului la zi, titlu cucerit la ediţia precedentă, în 2016. După primele două runde ale preliminariilor, portughezii n-au nici o victorie, remizând pe teren propriu cu principalele contracandidate în Grupa B (0-0 cu Ucraina şi 1-1 cu Serbia). Peste toate, marele Cristiano Ronaldo a dat semne de slăbiciune fizică în confruntarea cu sârbii de la Lisabona, fiind schimbat după numai o jumătate de oră din cauza unei probleme musculare. Câteva minute mai devreme, CR7 a avut de suferit şi din cauza unei uşoare sângerări nazale „Îmi cunosc corpul, voi fi gata de joc într-o săptămână sau două”, s-a confesat Ronaldo, sperând să-şi poată ajuta echipa de club, Juventus Torino, în cele două meciuri cu Ajax din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.