Drama unui fotbalist: ”Uneori nu pot deosebi adversarii de coechipieri”

Thomas DelaneyFoto: EPA

Calificați în semifinale după ce în chiar prima repriză a primului meci vedeta lor, Christian Eriksen, a făcut stop cardiac pe teren, fiind salvat cu greu de medici, danezii continuă să surprindă și să inspire la Euro 2020.

Unul dintre jucătorii care scriu pagini de istorie cu naționala nordică la acest European, Thomas Delaney (29 ani), autor al unui gol în sfertul de finală cu Cehia, scor 2-1, a dezvăluit că e daltonist. El a vorbit la un post de radio despre problema sa și a mărturisit că uneori îi este greu să deosebească adversarii de coechipieri. ”Numele meu e Thomas şi sunt daltonist. De aceea, mi-a fost foarte dificil să-mi dau seama cine e coechipier cu mine şi cine e adversar” , a dezvăluit Delaney. Conform celor de la Marca, Delaney, care are probleme în special cu culorile roșu și verde, a mai recunoscut că uneori îi este foarte greu: ”De obicei jucăm cu şorturi diferite, dar uneori avem şi pantalonii şi tricourile albe, ceea ce face situaţia şi mai dificilă. Încerc să mă uit la feţe, dar trebuie să o facă repede ca să nu pierd mingea”, a încheiat el.Danemarca va juca în semifinalele Campionatului European miercuri, de la ora 22.00, contra Angliei.