Eroul Puşcaş are 7 goluri într-o lună

Puşcaş se anunţă  viitorul atacant  al naţionalei mariFoto: sportpictures.eu
Puşcaş se anunţă viitorul atacant al naţionalei mariFoto: sportpictures.eu

După ce a marcat la foc automat în Italia, punând umărul la promovarea echipei Benevento în Serie A, atacantul George Puşcaş şi-a pus amprenta şi la naţionala Under 21 a României.

Preliminariile Euro 2019 au început pentru naţionala de tineret a României cu un succes (2-0) smuls cu greutate în Liechtenstein. Formaţia pregătită de Daniel Isăilă a avut noroc să intre în avantaj la vestiare, George Puşcaş înscriind cu o lovitură de cap exact înainte de pauză. Acelaşi Puşcaş a recidivat în minutul 72, tot cu capul, iar tricolorii mici au pornit cu dreptul în campania de calificare la turneul final de peste doi ani, programat în Italia.De altfel, Italia este ţara care l-a consacrat deja pe fotbalistul George Puşcaş. Vârful de 21 de ani cumpărat de Inter Milano în 2013 de la Liberty Oradea pare să fi făcut saltul valoric la care se aşteaptă oficialii grupării milaneze.Împrumutat în sezonul abia încheiat la Benevento, în Serie B, Puşcaş a explodat la 13 mai, cu un gol marcat în meciul cu Frosinone. Au urmat alte patru reuşite cruciale pentru Benevento, inclusiv golul decisiv din finala play-off-ului de promovare. La doar câteva zile după ce fanii celor de la Benevento l-au declarat erou, Puşcaş a salvat şi echipa de tineret a României, la data de 13 iunie. A fost aşadar o lună de aur pentru George, care a dat şapte goluri în şapte meciuri.