Gennaro Gattuso a dedicat surorii sale calificarea în finala Cupei Italiei

Gennaro Gattuso s-a salutat cu Antonio Conte după meciFoto: Guliver / GettyImages

Antrenor al echipei de fotbal SSC Napoli, Gennaro Gattuso a dedicat calificarea în finala Cupei Italiei surorii sale, Francesca, care a murit la doar 37 de ani. Gruparea din sudul Peninsulei a eliminat (1-0 și 1-1) pe Inter Milano, în semifinale. Și va înfrunta pe Juventus Torino în 17 iunie, la Roma, în ultimul act al competiției.

După meciul de sâmbătă seara, Gattuso a declarat: "Dedic această calificare părinţilor mei, dar şi surorii mele, Francesca. Am fost atât de apropiaţi de ea. N-a fost deloc ușor după 95 de zile fără competiție. Totul a fost străin. Staff-ul și jucătorii au făcut tot posibilul pentru a ieși bine. S-a schimbat totul. Până și a merge la stadion e diferit. Să păstrezi distanța nu e deloc ușor. Și nu e nici agreabil. Dar ar fi o lipsă de respect față de miile de oameni care ne-au părăsit".Gattuso a catalogat drept ”stupid” golul pe care Napoli l-a primit în minutu 2, când Eriksen a marcat direct din corner! ”N-a fost eroarea lui David Ospina, ci una de poziționare a întregii apărări”. Napoli a egalat în minutul 41, prin Mertens. Belgianul a devenit astfel cel mai bun marcator din istoria clubului, cu 122 de goluri, depăşindu-l pe Marek Hamsik.Francesca, sora antrenorului echipei de fotbal Napoli, Gennaro Gattuso, a murit la doar 37 de ani, în 3 iunie. Tânăra suferea de o boală rară de mai multe luni.Fostul internațional italian a primit mesaje de condoleanțe din partea unor cluburi de fotbal din Italia, dar și al unor oameni de fotbal sau fani. Napoli a postat două mesaje de susținere pe rețelele de socializare, unul dintre acestea fiind semnat de președintele Aurelio De Laurentiis.