Lucescu a dat lovitura la Braga şi e aproape de semifinala Ligii Europa

Antrenorul român i-a îndeplinit visul miliardarului rus, Rinat Ahmetov, şi a câştigat în 2009 un trofeu european pentru echipa lui, şi o reeditare pare tot mai posibilăFoto: AFP

Sezonul se apropie de sfârşit şi în Europa, iar în a doua competiţie intercluburi au mai rămas opt echipe. Printre ele şi Şahtiorul lui Mircea Lucescu, care nebăgat în seamă s-a strecurat până în sferturi, iar aseară, în Portugalia, a mai făcut un pas spre semifinale.

"Minerii" au jucat cu Braga, o echipă care nu pierduse nici un meci acasă în acest sezon de Liga Europa, dar n-au fost impresionaţi de această statistică. Au jucat autoritar, au înscris la fix, în minutul 45, chiar înaintea pauzei, prin Rakitsky şi de aici totul s-a simplificat. Lucescu şi ai lui i-au mai prins o dată pe contraatac pe portughezi şi au făcut 2-0, prin Ferreyra, în minutul 75. În minutul 89, Eduardo a stricat puţin sărbătoarea şi a redus din diferenţă, dar s-a încheiat 2-1 pentru Şahtior, scor oricum foarte bun pentru calificare în vederea returului de la Lvov, unde trupa din Doneţk este încă exilată din cauza problemelor sociale din zona Donbas.

Il Luce a făcut un pas important către a treia semifinală de cupă europeană, după cea din ediţia 2008-2009, atunci când Şahtior a şi reuşit să câştige Cupa UEFA, după o finală cu Werder Bremen (2-1).

Lucescu a ajuns în penultimul act din Cupa Cupelor, în ediţia 1989-90, atunci când era pe banca lui Dinamo, fiind oprit de Anderlecht, după o dublă înfrângere cu acelaşi scor, 0-1.

"A fost o întâlnire spectaculoasă între două echipe de valoare. În prima repriză, am fost foarte bine organizaţi în apărare. Braga nu a avut mari ocazii de a marca. Noi am profitat de o fază fixă şi am marcat. Am încercat să nu le dăm spaţii şi să lovim pe contraatac, lucru pe care l-am făcut în repriza secundă. La Lvov, ne aşteaptă un meci foarte greu. Vom încerca să ne pregătim foarte bine pentru retur şi să trecem mai departe. Jucăm pe un teren neutru, care nu este casa noastră", a spus Lucescu, într-o conferinţă de presă.