Mihăilă, mai bun ca Dennis Man la Parma

Adrian Mihăilă joacă din octombrie la ParmaFoto: Guliver/ GettyImages

Cei doi români din lotul Parmei, Dennis Man și Adrian Mihăilă, au intrat pe teren în a doua repriză a înfrângerii de pe teren propriu cu Bologna, scor 0-3.

Chiar dacă primul a intrat în minutul 46 și al doilea în minutul 70, ex-craioveanul a fost mult mai periculos decât jucătorul transferat de la FCSB pe o sumă record pentru Liga 1, 11 milioane de euro. Mihăilă a avut două ocazii, dintre care una majoră, în ultimele minute ale partidei. De altfel, pentru prestația lui, acesta a fost notat cu 6 de cei de la Tuttomercatoweb. ”A avut un șut periculos. Fără îndoială, cel mai bun dintre fotbaliștii trimiși pe teren în a doua repriză de Roberto D'Aversa”, au scris ei. Man, în schimb, nu s-a remarcat cu nimic, părând încă timorat să nu greșească ceva, astfel încât nu și-a asumat nici o acțiune personală caracteristică. A primit în schimb nota 5,5.

După această nouă înfrângere, a noua din ultimele 10 partide disputate, Parma ocupă în continuare penultimul loc în clasament, cu 13 puncte, cu trei mai puține decât Torino, ocupanta poziției 17, ultima salvatoare de la retrogradare.