Napoli a câştigat Cupa Italiei într-un meci cu incidente grave. Un fan a fost împuşcat în piept. Guingamp a dat lovitura în Franţa

Hamsik, căpitanul napoletanilor, ridică trofeul

Fiorentina şi Napoli au jucat sâmbătă seara, pe Stadio Olimpico din Roma, una dintre cele mai tensionate finale de Cupa Italiei din istorie.

Startul partidei a fost amânat cu 45 de minute din cauza luptelor de stradă de dinaintea meciului, dintre suporterii lui Napoli şi cei ai Romei. Romanii i-au aşteptat pe rivalii lor pentru un fair fight, dar unul dintre ei n-a fost fair play deloc, venind înarmat cu un pistol şi împuşcând un napoletan în piept. Acesta se zbate în continuare între viaţă şi moarte la spital şi din această cauză, fanii lui Napoli au creat incidente şi pe stadion, menite să oprească meciul. După intervenţia căpitanului Marek Hamsik, care a negociat cu suporterii direct, partida s-a disputat până la urmă şi băieţii lui Rafa Benitez au câştigat cu 3-1. Era 2-1 la pauză, după dubla lui Insigne şi golul lui Vargas, golul trei, marcat de Mertens, venind în minutul 90. Pentru Napoli este a cincia Cupă a Italiei din istorie.

Incidente
Incidente

Incidentele grave dintre suporteri au umbrit finala Cupei Italiei

Nou promovata Guingamp a dat lovitura în FranţaTot aseară s-a jucat şi finala Cupei Franţei, între Rennes şi nou promovata Guingamp, găzduită de Stade de France din Paris. Guingamp, care a promovat anul acesta în Ligue 1 şi care se zbate încă pentru salvarea de la retrogradare, a reuşit să ofere surpriza, câştigând cu 2-0 prin golurile lui Martins-Pereira şi Yatabare. Pentru Guingamp este a doua Cupă din istoria clubului.

Cupa Franţei

Jucătorilor lui Guingamp nu le vine să creadă că au câştigat trofeul în ciuda problemelor pe care le au în campionat