Răzvan Lucescu, euforic după victoria cu Spartak: „A fost fantastic!”

Răzvan Lucescu

PAOK, echipa antrenorului român, a făcut un meci fenomenal contra lui Spartak Moscova în preliminariile Ligii Campionilor. Dramatismul a fost la el acasă miercuri seară la Salonic, acolo unde jucătorii lui Răzvan Lucescu au fost conduși cu 2-0 pentru a câștiga la final cu 3-2.

Stadionul „Toumba” continuă să fie o redută imbatabilă pentru trupa tehnicianului român, ajuns la a 20-a victorie pe tren propriu din tot atâtea partide (exceptând acele două meciuri pierdute la „masa verde” în campionatul elen). Succesul cu Spartak din preliminariile Ligii Campionilor a fost însă unul special, ținând cont de intensitatea jocului și răsturnarea incredibilă de scor. Toate cele cinci goluri au venit în prima repriză, debutul inspirat al rușilor fiind anihilat apoi de trei goluri consecutive marcate de echipa lui Lucescu. „A fost ceva fantastic. Diferența în primul sfert de oră a fost făcută de calmul lui Spartak. După ce am primit primul gol, am început să jucăm fotbalul pe care-l știm. Fantastică a fost și evoluția portarului nostru, Pachalakis. Trebuie să menționez însă că n-a fost penalty la acea fază”, a declarat Răzvan Lucescu, referindu-se la lovitura de la 11 metri ratată de oaspeți în minutul 71. Scorul final (3-2) pentru PAOK îi obligă pe greci să nu piardă returul de săptămâna viitoare de la Moscova. „Ne respectăm adversarul, dar mergem acolo să câștigăm”, a completat Lucescu junior. Dacă trece de Spartak, PAOK Salonic se va duela pentru un loc în grupele Ligii Campionilor cu învingătoarea „dublei” dintre Benfica și Fenerbahce (1-0 în tur).