S-a bucurat în fundul gol! Lazio - Sampdoria, o nebunie de meci

Saponara, dezbrăcat în mijlocul fanilor

După ce a înscris la ultima fază a meciului cu Lazio (2-2), Riccardo Saponara de la Sampdoria a fost dezbrăcat de fani.

Meciul Lazio – Sampdoria din campionatul Italiei a fost unul dramatic, decis în prelungiri. Oaspeții au egalat nesperat, iar autorul golului a rămas fără chiloți, în mijlocul fanilor.

Intrat pe teren în minutul 82, la scorul de 1-1, mijlocașul Saponara avea să devină eroul Sampdoriei în dificila deplasare de la Roma contra lui Lazio, echipă la care românul Ștefan Radu a fost titular. În al șaselea minut al prelungirilor, gazdele au preluat conducerea după un penalty stabilit de arbitrajul video și totul părea pierdut pentru genovezi.

Totuși, la ultima încercare de atac, în minutul 90+9, Saponara a găsit un lob peste portarul lui Lazio, marcând chiar de sub ochii lui Ștefan Radu. A urmat o bucurie nebună, fotbalistul de 26 de ani îndreptându-se la bustul gol spre sectorul rezervat fanilor Sampdoriei. În această euforie, urcat pe gard, Saponara a fost dezbrăcat mai mult decât ar fi vrut, unul dintre suporteri trăgându-i în jos chiloții. „A fost ceva grozav. Am crezut până la ultima fază, am închis ochii și am lovit mingea. Fanii s-au aruncat pe mine și a apărut acel incident vestimentar. Dar a fost o emoție minunată”, a explicat la final Saponara.